Our product range includes a wide range of polyurethane sandwich panel, sandwich insulated puf panel, puf panel roofing sheet and puf insulated panels.
₹ 135 / sq ft Get Latest Price
| Application | Wall |
| Panel Thickness | Multi size |
| Core Density | 30 kg/m³ |
| Usage/Application | Walls |
| Material | Aluminum |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | multi size |
| Panel Width | 960 mm |
| Structurally Insulated | Yes |
| Color | White |
| Area Of Application | Commercial |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Roof |
| Thickness | 30-100 MM |
| Panel Thickness | 50/80 |
| Core Density | 30 kg/m³ |
| Facing Material | PPGI |
| Usage/Application | Roofing |
| Brand | Jindal / Essar / JSW |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Panel Length | multi size |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Width | 960 mm |
| Sheet Thickness | 3.5ft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Square feet Get Latest Price
| Panel Thickness | 40 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Profile | Tile Profile |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Panel Length | 3000 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Size | 40 mm And 30 mm |
Minimum order quantity: 100 Square feet
Jindal make puf sheet from 30 mm thick to 100 mm thick of size 12 mtr long with 1 mtr width. Wall and roof sheet of any colour as per requirement
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Panel Thickness | 50/80 |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Density | 40 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Profile | Corrugated |
| Usage/Application | Roofing |
| Panel Length | 12ft |
| Length | 12 Feet |
| Product Type | Puf Insulated Panels |
We have carved a niche amongst the most dominant names in this domain, engaged in offering PUF Insulated Panel.
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India