Manufacturer of a wide range of products which include ppgi roofing sheet, cold roll crc steel sheet, cold roll steel sheet and cold rolled steel sheets.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | Multi Size |
| Thickness of Sheet | 0.56 mm |
| Color | Blue |
| Brand | ACCIL, Bhushan Steel, Jindal |
| Material | Galvanized Iron |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated, Galvanised |
| Water Proof | Yes |
| Area of Application | Residential & Commercial |
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50-3mm |
| CR Grade | CR1 |
| Surface Finish | Dry |
| Material | Iron |
| Width | multi size |
| Form | Sheet |
| Hardness | Full Hard |
| Usage / Application | Industrial |
| Brand | Tata/Jindal /Asian |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Sheets Are Available from 0.50 mm Thickness Upto 3 mm Thickness which are customizable as per your requirements.
₹ 53 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50-3mm |
| CR Grade | CR1 |
| Surface Finish | Matt |
| Material | Iron |
| Width | 1500 mm |
| Form | Coil |
| Hardness | Full Hard |
| Usage / Application | Industrial |
| Brand | Tata/Jindal /Asian |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1-2 mm |
| Material | CRC SHEET |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Brand | SAIL /TATA MAKE |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India