Pioneers in the industry, we offer aluminum roofing sheet and jindal aluminium colour coated roofing sheet from India.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Sheet Material | GI Steel |
| Profile Type | Corrugated |
| Material | Mild Steel |
| Sheet Length | multi size |
| Usage Area | Commercial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Width | 2.5 ft |
| Thickness | 0.35 mm |
| Length | 10 Feet |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Thickness of Sheet | 0.45 mm |
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Width | 1060 mm |
| Material Grade | Aluminium |
| Profile Type | Corrugated |
| Coating Type | PPGI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Industrial |
| Brand | Jindal |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
JINDAL Aluminium Colour Coated Roofing Sheets are premium roofing panels made from durable aluminium with a protective color-coated finish for enhanced aesthetics and long-lasting performance. They deliver excellent corrosion resistance, weather durability, and low maintenance, making them ideal for residential, commercial, and industrial roofing. Lightweight yet strong, these sheets blend functional strength with vibrant color options for a modern roof solution.
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India