Gi sheet
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Sheet Form | Plain |
| Thickness | 0.60 mm |
| Duct Shape | Rectangular |
| Material | GI |
| Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Zinc Coating | 90 gsm |
| Shape | Rectangular |
| Length | Multi size |
| Width | 800 mm |
| Sheet Length | Multi size |
| Surface Finish | Matt |
| Type | Ducting Sheet |
| Brand | Bhushan Steel/Jindal |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Silver |
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Sheet Form | Plain |
| Sheet Thickness | multi size |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Width | multi size |
| Usage/Application | Commercial |
| Sheet Length | multi size |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Shape | Rectangular |
| Material | Iron |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:0.60mm 24gauge Type: Roofing Sheet Material: Galvanized Corrugated Steel Size: As per Client Requirement Thickness: 0.13-2.0mm Tolerance: "+/-0.02mm Spangle: Regular, Minimal, Zero, Big Width: 600-1000mmTata make
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.40 mm |
| Sheet Width | 914 mm |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Length | 12 Feet |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Brand Series | JSW/JINDAL |
| Usage/Application | Commercial |
| Base Material | High Tensile Steel |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Brand | Tata |
| Color | Silver |
| Material | Iron |
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.30 mm |
| Sheet Width | 914 mm |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Corrugation Type | Ordinary Corrugation |
| Width | 3.5 ft |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Grade Material | AZ-150 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Material | GI |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Grade | IS 277 |
| Length | 8 ft |
| Sheet Type | Plain |
| Width | 4 ft |
| Coating Type | GI |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Spangle Type | Minimized Spangle |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Grade Material | AZ-70 |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India