Our product range includes a wide range of jindal gp sheet, jindal color coated sheet and jindal steel sheets.
₹ 81 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Sheet Type | Plain |
| Width | 1220 mm |
| Grade | IS 277 |
| Spangle Type | Minimized Spangle |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Industry |
| Color | Galvanized |
We supply Jindal GP sheets used in ducting, various other applications at reasonable cost and in bulk quantity.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Material | Stainless Steel |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | multi size |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Color | Blue |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 0.55 mm |
| Length | 10 Feet |
| Area of Application | Residential & Commercial |
Used in Roofing purpose, Barricading at construction site.
Thickness : 0.4-0.8mm
Color: Blue, White Green, Red
₹ 720 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Color Coated |
| Thickness | Upto 3mm |
| Grade | Jindal GI |
| Material | Iron |
| Width | 900 mm |
| Form | Sheet |
| Coating Thickness | 80 gsm |
| Usage / Application | Industrial |
| Brand | Tata/Jindal /Asian |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
We supplyJindal Steel Sheets at competitive rates and in bulk quantity.
Used in Contruction.
Available in blue, white, green and red color.
Thickness 0.4-0.8mm
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India