We are a leading Manufacturer of tata colour coated roofing sheet, galvanized iron roofing sheet, jsw metal roofing sheet, steel roofing sheet, galvanized corrugated roofing sheets and colour coated roofing sheet from New Delhi, India.
₹ 95 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | multi size |
| Sheet Width | multi size |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Coating Type | PPGI |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Brand Series | TATA/Jindal/JSW |
| Profile Type | Corrugated |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Length | Customised size |
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Length | Multi Size |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Design/Pattern | Wavy |
| Finish | Polished |
Specifications:
Life Durability: 25 years
Standard Thickness: 0.40 mm – 0.60 mm
Base material: Galvanized steel sheet
₹ 84 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.30 mm |
| Sheet Width | 914 mm |
| Zinc Coating | 90 gsm |
| Length | 10 ft |
| Base Material | Mild Steel |
| Width | 2.5 ft |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Grade | IS 277 |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Grade Material | AZ-150 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 69 / Kg Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Sheet Width | multi size |
| Material Grade | PPGL |
| Material | Stainless Steel |
| Profile Type | Corrugated |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Grey |
| Thickness | 0.30 mm |
| Brand | Jindal |
| Length | 10 Feet |
Available in various thickness ranging from 0.30 mm to 1 mm, and offered in multiple colour options like White, Blue, Green, Red, Grey, etc., this JSW Metal Roofing Sheet is a premium jsw sheet option.
It is ideal for jsw roofing sheet requirements and widely used for strong sheet roofing and durable metal roofing sheet applications.
₹ 66 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Thickness | Multi size |
| Sheet Width | 600 mm |
| Sheet Length | Multi size |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Finish | Color Coated |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Length | 10 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
We manufacture and supply superior quality, corrosion resistant, waterproof Tile Profile Steel Sheets as per customer requirements. We offer premium quality Tile Profile Sheets that are designed and fashioned in the style that resembles old-time clay tiles
₹ 71 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Width | 900 mm |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Length | 10 ft |
| Base Material | Mild Steel |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Finish | Bright |
| Grade | IS 277 |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Grade Material | AZ-70 |
₹ 87 / Kg Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | multi size |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Color | Green |
| Brand | Jindal |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Application | Industrial Shed |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Base Metal | PPGI |
| Thickness | 0.12 mm |
| Coating Paint | Polyester |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Color | Multi color |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Width | Multi size |
| Brand | Kapil Steels |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | Color Coated Steel Roll |
₹ 79 / Kg Get Latest Price
| Base Metal | PPGI |
| Coating Paint | PU |
| Thickness | 0.50MM |
| Usage/Application | Construction |
| Zinc Coating | multi coating |
| Width | 914 mm |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India