Offering you a complete choice of products which include color coated tile roofing sheet and frp roofing sheet.
₹ 41 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Sheet Width | 914 mm |
| Material | Iron |
| Material Grade | GI 180 GSM |
| Profile Type | Corrugated |
| Coating Type | PPGI |
| Color | Multicolor |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 3 mm |
₹ 150 / Kilogram Get Latest Price
| Resin Type | Polyester |
| Material | FRP |
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Profile | Plain |
| Usage/Application | Commercial |
| Light Transmission | Translucent |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Length | multi size |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Color | Blue |
| Application | Skylight |
| Product Type | Sheets |
FRP Roofing Sheet is a high-performance roofing solution made from fiber reinforced plastic, known for its excellent durability and corrosion resistance. It is widely used for industrial sheds, factories, warehouses, and skylight roofing due to its lightweight design and long service life.
Specification:
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India