Pioneers in the industry, we offer c type purlin, z type purlin and z and c type purlin from India.
₹ 65 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 1.8 mm |
| Length | multi size |
| Coating | GI |
| Usage/Application | Commercial |
| Web Depth | 140 mm |
| Shape | C |
| Color | Grey |
| Type | Purlin |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Material | Galvanized Iron |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Galvanized |
| Product Type | Z Type |
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Length | Multi size |
| Shape | Z |
| Coating | GI |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Web Depth | Multi size |
| Position | Interior |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Purlin |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India