Offering you a complete choice of products which include polycarbonate roofing sheet, steel decking sheet, deck flooring sheet and metal decking sheet.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Sheet Type | Multiwall |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Width | 3.5ft |
| Length | multi size |
| Surface Coating | UV Coated One Side |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Material | FRP |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Specifications: Material: Polycarbonate Size: 2.1*6m or Customized Thickness: 1.5-12mm Light Transmission: 80-92%
₹ 70 / Kilogram Get Latest Price
| Sheet Thickness | 1.00 mm |
| Deck Profile | 44 mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Length | 8 ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | Tata |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Thickness | 0.35 mm |
Specification:0.80mm thick 0.80- 1.20mm Zinc coated: 120 /275 gmsThickness ranging: 0.20mm to 1mm Standard length: 2.5 meter i.e. 8.2 feet Standard width: 1 meter, 1000mm
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Sheet Thickness | multi size |
| Deck Profile | 51 mm |
| Base Material | Stainless Steel |
| Material | Galvanized Iron |
| Yield Strength | 350 MPa |
| Brand | Jindal |
| Zinc Coating | 120 GSM |
| Sheet Width | 960 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
| Thickness | 0.35 mm, 0.8mm,1mm,1.2mm |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Sheet Thickness | multi size |
| Deck Profile | 76 mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Material | GI/ MS |
| Yield Strength | 345 MPa |
| Zinc Coating | 180 GSM |
| Sheet Width | multi size |
| Surface Treatment | Galvanized, Color Coated, Film-Coated |
| Features | Anti-Corrosion |
| Thickness Of Sheet | 0.8mm, 1mm, or 1.2mm, 0.35 mm |
| Rib Height | 44/51mm |
Specifications:
• Thickness of the deck: 0.8mm, 1mm, or 1.2mm
• Rib height: 44/51/76mm
• Material: GI/ MS
• Surface Treatment: Galvanized, Color Coated, Film-Coat
Deck Sheet are used as a permanent formwork or composite floor system. This sheet binds with concrete slab and together forms a portion of the floor structure. The linking between concrete and the floor deck happens by a system that is built into the deck, creating a reinforced concrete slab. The fast and simple installation makes these sheets widely demanded in the market. The sheets ensure strong and reliable shear bond performance, which is improved by cross embossing located in the profile.
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India