Manufacturer of a wide range of products which include tata metal roofing sheet and tata galvanized roofing sheets.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Profile Type | Corrugated |
| Length | 8 ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Sheet Length | 12 ft |
| Usage Area | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Thickness Of Sheet | 0.50 mm |
| Brand | TATA |
| Thickness | 0.35 mm |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 0.8 mm, 0.50 mm |
| Sheet Width | 3.5ft |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Length | 8 ft |
| Brand Series | Tata Steel |
| Width | 3 ft |
| Base Material | High Tensile Steel |
| Surface Finish | Skin Pass |
| Material | Galvanized Iron |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
| Tensile Strength | 100 - 300 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India