Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer colour coating sheets, color coated roofing sheet, corrugated roofing sheets, essar metal roofing sheet (profile sheets), amns essar colour coated coil & sheets and bare galvalume sheets.
₹ 87 / Kilogram Get Latest Price
| Base Material | Mild Steel |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Length | Customise size |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | 12 ft |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Thickness Of Sheet | 0.50mm |
| Color | Blue |
| Brand | ESSAR (AM/NS) & ASIAN MAKE |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
Specifications:Essar companyLong Life Durability: 25 years Colors available: Blue, Green, Red, White Standard Thickness: 0.40mm - 0.60mm
₹ 335 / Square Meter Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Coating Type | PVC Coated |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | 10 ft |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Thickness Of Sheet | 0.50mm Jindal |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Jindal |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Coating Thickness | 0 50mm |
| Overall Width | 1080mm |
| Effective Cover Width | 1000mm |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Specifications:Essar make 0.50mm Long Life Durability: 25 years Colors: Blue, Green, Red, White etc. Standard Thickness: 0.40mm 0.60mm
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Length | 10 ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Coating Type | PPGL Coated |
| Profile Type | Corrugated |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Coated |
| Brand | Tata |
Specifications:0.50mm Long Life Durability: 20years Colors available: Blue, Green, Red, White Standard Thickness: 0..50mm - 0.60mm
Available color=Blue, Green, Red, Grey
₹ 75 / Feet Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1060 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Material | Galvanized Iron |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Material Grade | GI 180 GSM |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | Essar |
| Thickness Of Sheet | 0.50 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
Essar Metal Roofing Sheets are manufactured in a state-of-the-art 0.4 MTPA facility, producing high-quality colour coated sheets that combine strength with aesthetic appeal.
₹ 86 / Kg Get Latest Price
| Base Metal | PPGI |
| Coating Paint | PU |
| Thickness | 0.50MM |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Sky Blue, Off White, Blue |
| Zinc Coating | 90 gsm |
| Brand | AM/NS |
| Shape | CUSTOMISED SIZE |
| Surface Treatment | PPGI SHEET |
| Material | Galvanized |
| Steel Grade | PPGI SHEET |
COLOUR COATED SHEET Being a leading firm in this industry, we are deeply engaged in offering a high quality range of 5mm ESSAR AMNS Galvanized Steel Color Coated Coil.
₹ 325 / Square Meter Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ70 |
| Sheet Width | 600 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Coated |
| Application Area | Roofing |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Brand | Jindal |
| Coating Thickness | Aluminum Zinc Coating |
| Thickness Of Sheet | 0.50 mm |
| Coating Type | Bare Galvalume |
| Features | Weather Resistant |
₹ 76 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Stainless Steel Sheets |
| Usage / Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 79 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.35 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Coating Type | Galvalume |
| Color | White |
| Width | 900 mm |
| Paint Coating | Regular Modified |
| Surface Treatment | Galvalume |
| Usage / Application | Industrial |
| Thickness Of Sheet | 0.30mm-1mm |
| Material | Galvanized Iron |
₹ 350 / Square Meter Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ70 |
| Sheet Width | 1220 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Coated |
| Application Area | Roofing |
| Surface Treatment | Galvalume |
| Color | Green |
| Coating Type | Galvalume |
| Width | 3.5 ft |
| Thickness Of Sheet | 0.30 mm |
We are one of the leading wholesalers, retailers and suppliers of a wide range of Roofing Sheets and Ventilators. Owing to their seamless finish, resistance to corrosion and durability, these roofing sheets are highly demanded. Our durable roof sheet solutions include premium galvalume sheet options, widely used as galvalume roofing sheet for long-lasting performance.
Thickness of Sheet: 0.30 mm – 1 mm
Colour: white, blue, grey etc
₹ 76 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.30mm-1mm |
| Material | Iron |
| Brand | Tata/Jindal /Asian |
| Usage / Application | Construction |
| Color | Blue/Red/Green |
| Country of Origin | Made in India |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India