Pioneers in the industry, we offer mild steel hot rolled plates, mild steel girder beam, rectangular ms plates, ms metal plate, plate girder bridge and plate girders fabrication from India.
₹ 59 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | S275JR |
| Surface Finish | Primer Coated |
| Thickness | 2-3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1000 mm |
| Length | multi size |
| Brand | Sail, JSW, Jindal |
| Material | MS |
| Type | Sheets |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 59 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | IS 2062 |
| Length | multi size |
| Thickness | 150 mm |
| Shape | u |
| Material | Mild Steel |
| Dimension | Available in various dimensions |
| Color | Black |
| Usage/Application | Construction, Steel Structure |
| Corrosion resistant | Yes |
| Product Type | Girders |
| Brand | sail, jindal |
| Dimensions | Sectional Weight (Kg/Meter) |
| 200*100*5.7 | 25.4 |
| 250*125*6.9 | 37.3 |
| 300*140*7.7 | 46.1 |
| 350*140*8.1 | 52.4 |
| 400*140*8.9 | 61.6 |
| 450*150*9.4 | 72.4 |
| 500*180*10.2 | 86.9 |
| 600*210*12 | 123 |
₹ 56 / Kg Get Latest Price
| Grade | IS 2062 E250 |
| Surface Finish | HR Black |
| Thickness | 2-5mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | multi size |
| Length | multi size |
| Brand | JSW/Tata/jindal |
| Material | MS |
| Type | Sheets |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 54 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Plate Size | multi size |
| Thickness | 0.6-1mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | SS 304 |
| Finish | Galvanised |
| Form | Plate |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
₹ 58 / Kg Get Latest Price
| Girder Type | multi Girder |
| Material | Iron |
| Span Length | Multi Size |
| Web Thickness | Multi size |
| Flange Thickness | Multi MM |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Position | Exterior |
| Usage/Application | Construction, Steel Structure |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Girders |
| Type | Plate Girders |
₹ 59 / Kg Get Latest Price
| Girder Type | Plate Girder |
| Material Grade | Mild Steel |
| Max Span Length | multi size |
| Material | Iron |
| Service Location | Pan India |
| Fabrication Standard | IS 800 |
| Application | Building |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Shape | Rectangular |
| Position | Interior |
| Usage/Application | Construction, Steel Structure |
| Product Type | Girder |
₹ 56 / Kg Get Latest Price
| Girder Type | U Girder |
| Span Length | multi size |
| Material | Iron |
| Surface Finish | PU Painted |
| Design Loading | c Shape |
| Construction | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Position | Exterior |
| Usage/Application | Construction, Steel Structure |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Product Type | Girders |
Gaurav Dureja (Business Partner)
Kapil Steels
X 57-I, Loha Mandi
New Delhi - 110028, Delhi, India